Explo - 2012-01-28 08:28:20

Witam!
Mam jeszcze pare minut, opiszę metodę otrzymywania dość drogiego CuO(tlenku miedzi II)
Potrzebne będą:
wodorotlenek sodu/potasu/amoniak
siarczan/chlorek miedzi
woda
coś do grzania
waga
zestaw do sączenia
------------------------------------------
reakcja idzie w ten sposób:
CuSO4 + 2NaOH ---> Cu(OH)2 + Na2SO4

Mieszamy w ilościach stechiometrycznych, czyli jeden mol siarczanu z 2 molami NaOH, jeśli ktoś nie wie ile to, no niestety - do nauki :) Jak wrócę z roboty mogę ewentualnie przeliczyć. Oczywiście robimy powiedzmy nienasycone roztwory tych soli. Mieszamy w jakiejś zlewce czy innym szklanym naczyniu i podgrzewamy do wrzenia. Roztwór z niebieskiej galarety przejdzie w czarne zło. Gotujemy i mieszamy jeszcze parę minut. Zostawiamy do ostygnięcia, odsączamy. Teraz najważniejsze to kilkukrotnie przepłukiwać i zmieniać sączek, bo pozostają jeszcze reszty sodu, który zmieni nam barwę, np gwiazdek czy komet. Jeśli ktoś ma możliwość, można nasz produkt jeszcze wyprażyć - wrzucić do jakiejś czystej puszki i sru do ognicha czy pieca, na kilkadziesiąt minut :)
--------------------------------------------
I już! Synteza jest bardzo prosta i bardzo tania. Uważajcie na NaOH - jest w sumie żrący, ale nie ma paniki, przy oblaniu wystarczy się umyć... :) Zastosowań CuO nie będę Wam opisywał - sami dobrze wiecie :)

Admin - 2012-01-29 11:51:41

najlepiej wlać do butelki którą ddasz na kaloryfer.Trzeba paczyć czy CuO nie rozkłada sie na Cu2O!!! BArwa powinna być czarna.Odczynniki nie muszą być czyste bo CuO nie rozpuszcza się w wodzie i łatwo je oczyścić.Najlepiej użyć NaOH otrzymanego z soli kuchennej metodą elektrolizy bo nawet jesli bedzie zawierał NaCl to sól rozpuści się w wodzie.

Admin - 2012-01-29 11:52:40

CuCl2 szkoda za drogi jest i się do gwiazdek przyda...CuSO4 widziałem w budowlanym i jest o wiele tańszy

Explo - 2012-01-29 12:59:11

Jeśli Ci się CuO rozłoży co Cu2O to powiedz mi o tym! Nobel gwarantowany :)
Co do robienia NaOH w elektrolizie - NaOH w tym wypadku i tak wróci do roztworu. CuO NIGDY się nie rozłoży w wysokiej temperaturze - no pasaran :) Prażyłem CuO w 1200*C i nic się nie stało. Prędziej Cu2O przejdzie w CuO :)

Oтeли Llanfairpwllgwyngyll ciechocinek hotel